Kruté testování na zvířatech, jak to funguje?

netestovano-na-zviratech-bunnycare

Přemýšleli jste někdy, jak vzniká kosmetika? Od samotné výroby až po její testování? Napadlo vás, že abyste vypadala dobře, tak někdo musel zaplatit i tou nejvyšší cenou a to svým životem?

Nás ano (!) a proto jsme se vydali cestou, kde se snažíme šířit kvalitní a přesto cruelty-free kosmetiku, která nebyla nikdy testována na zvířatech. Nebuďme lhostejní, i zvířecí duše má své city a cítí bolest.

Mnozí z nás si dokonce ani nedokážou představit, jak takové testování probíhá, či jaké má následky. My jsme se tímto tématem aktivně zabývali, tak vám můžeme vzniklou situaci více přiblížit.

Každoročně jsou po celém světě trápeny a zabíjeny statisíce zvířat kvůli testování kosmetiky, čistících prostředků pro domácnost, léků a dalších spotřebitelských produktů. Testování neprobíhá za moc příjemných podmínek. Častou představou je, že králíčkovi umyjou srst šamponem nebo myšku namažou krémem proti vráskám a čekají, co to s nimi udělá. Ve skutečnosti se zvířatům zanášejí chemické látky na citlivá místa jako jsou oči, holá kůže, ale i do úst nebo jsou jim podávány k inhalaci. Testuje se, jak bude produkt či daná látka reagovat na kůži a zvíře je mnohdy i nuceho ji pozřít.

Například u testování barev na vlasy je zvířeti rozedřena kůže do krve a následně na toto místo nanesena barva. Nejčastěji využívaná zvířata na pokusy jsou myši, králíci, potkani a morčata. Často se využívají i kočky, psy, ryby, opice a další druhy zvířat.

Testování kosmetických produktů nemá ovšem moc velkou vypovídající hodnotu o bezpečnosti nebo nezávadnosti produktů. Často není dokonce ani nutné. Člověk a jednotlivé zvířecí druhy jsou fyziologicky, anatomicky i metabolicky naprosto odlišní. Každý živočich reaguje na různé látky jinak. Některé reakce se mohou shodovat, jiné naopak výrazně lišit. I když je po testovaní na zvířeti výrobek prohlášen za nezávadný, u člověka může dojít k nežádoucím i alergickým reakcím. Dalším hlavním bodem je, že zvířeti je přípravek podán jednorázově, kdežto my většinou používáme produkty opakovaně, takže se další negativní účinky mohou teprve projevit až po delším používání produktu.

Co může výrazně ovlivnit výsledky testování je stres, kterému jsou zvířata vystavována v rámci pokusů v důsledku nevhodného zacházení a způsobené bolesti. Jsou to citlivá stvoření, která všechno vnímají. Je také evidováno mnoho případů, kdy byl produkt po otestování na zvířeti
schválen, ale u člověka vyvolal i smrtelnou reakci.

V současné době existuje mnoho alternativ, jako je např. testování na dobrovolnících, kterým se na rozdíl od zvířete v případě negativní reakce dostane okamžitého lékařského ošetření. Dále existují vysoce inteligentní počítačové programy, které jsou schopné předpovědět závadnosti produktů nebo například testování produktů na vypěstovaných vzorcích lidské kůže.

testovani_produktu_na_zviratech

 

Zajímavosti:
V České republice působí na 85 společností a chovů zvířat, které využívají zvířata na laboratorní účely. V roce 2011 to bylo 375 091 zvířat.
V rámci Evropské Unie je sice od března roku 2013 v platnosti zákaz prodeje kosmetiky testované na zvířatech, ale v zákoně je dost nejasností, díky kterým může kosmetika stále obsahovat složky testované na zvířatech.

Celosvětově je každým rokem použito na pokusy až 115 milionů zvířat. Pokusy jsou často velmi kruté a bolestivé. Na konci jsou zvířata buď usmrcena nebo testování ani nepřežijí. Velkým trnem v oku zůstává vývoz kosmetických produktů do Číny. Čínské zákonodárství
vyžaduje, aby veškerá kosmetika i její jednotlivé složky byly otestované. Jednoduše to znamená, že každá značka kosmetiky, která chce působit i na čínském trhu, musí své produkty a jednotlivé ingredience testovat na zvířatech (často se jedná i o společnosti, jež se “hrdě” hlásí k netestování
svých produktů). Nicméně i zde se blíská na lepší časy. V dubnu roku 2019 padlo rozhodnutí, že nebude testování produktů na zvířatech nadále nutné a představili alternativní metody jejich testování. Patřičná legislativa by měla být přijata až během roku 2020.

 

Certifikace, které najdete u našich výrobků:
Cruelty-free certifikát společnosti PETA označuje, že produkty ani jeho jednotlivé složky nebyly testovány na zvířatech. Je udělován hlavně produktům vyrobeným na území Spojených států.

Leaping Bunny certifikát je zatím jedinou mezinárodně uznávanou certifikací o netestování na zvířatech. Také zaručuje, že produkt ani jeho ingredience na nich nebyly testovány. Testování není povoleno jak u jednotlivých složek, tak ani u jednotlivých fází výroby.

Certifikáty s sebou nesou i možnost pravidelných auditů u společností, které se jimi pyšní, aby byla zajištěna kontrola, zda skutečně své produkty na zvířatech netestují. Testování kosmetiky a jiných výrobků na zvířatech je neetické a bolestivé. Naštěstí se v posledních letech rozšiřují řady o společnosti a kosmetické značky, které od testování opouštějí. Díky nim i Vy, jako spotřebitel, máte na výběr a možnost rozhodnout se, zda podpoříte dobrou věc.

Každý si myslí, že sám přece nic nezmůže, ale není tomu tak. Nakupujte u nás kosmetiku pro celou rodinu, která není testována na
zvířatech. Udělejte dobrý skutek a dopřejte si “Krásu bez výčitek”!