Parabeny, sulfáty a silikony aneb nejčastější dráždivé složky v kosmetice.

skodliviny_kosmetika_bunnycare

Ze všech reklam v poslední době na nás skáče, že kosmetické produkty neobsahují alkohol, parabeny, sulfáty. To, či ono. To je sice moc hezké, ale co si z toho má běžný spotřebitel vlastně vzít? V čem je šampon bez sulfátů lepší než šampon, který je obsahuje? Jaké jsou výhody pečující kosmetiky neobsahující parabeny? V tomto článku se společně podíváme na nejčastnější dráždivé složky v produktech a proč je lepší používat kosmetiku, která je neobsahuje.

Sodium Lauryl Sulphate/SLS

SLS neboli sulfát je známý tím, že “krade” pokožce její přirozené ochranné oleje. Tím může způsobit podráždění pleti i vlasové pokožky. Také má nepříznivé účinky na dutinu ústní, což může vést až k podráždění dásní a k dalším problémům. Díky SLS šampony, sprchové gely, zubní pasty i mýdla krásně pění a my mylně získáváme pocit větší účinnosti produktu. 

Pokud SLS dráždí vaší pokožku, vyvarujte se jim a zvolte pečující a vlasovou kosmetiku se složkou SCS. Jedná se o Sodium Coco Sulfate, což je derivát kokosu, který je typický větší molekulovou hmotností. To znamená, že hůře proniká do pokožky a nezpůsobuje tak její podráždění. 

Sulfáty zpravidla nenajdete v hydratačních krémech ani v dekorativní kosmetice.

Alkohol

Další častou ingrediencí způsobující podráždění je alkohol, známý také jaké Ethyl Alcohol, Ethanol nebo Alcohol Denat. Používá se především jako konzervant. Jedná se však o extrémně vysušující a dráždivý přípravek pro naší pleť. Navíc zvyšuje možnost reakcí na další složky produktu, jelikož je s sebou přenáší skrze přirozenou kožní bariéru.

Pozor! Některé alkoholy jsou ale pro naší pokožku prospěšné. Jak je tedy rozeznat od těch špatných? V popisu ingrediencí sledujte u jednotlivých složek koncovku -ol. Např. Tocopherol (vitamín E), Calciferol (vitamín D) nebo Cetyl Alcohol jsou hojně využívány v kosmetickém průmyslu a nezpůsobují žádné známé nepříznivé reakce. Naopak nejčastějším “špatným” alkoholem je Ethyl Alcohol.

Pokud máte citlivou pokožku, nejlepší volbou je vybírat si produkty bez alkoholu. Existují jiné a šetrnější konzervanty, které naší pleť nevysušují. 

Parabeny

Zatímco některé formy parabenů jsou přítomny v přírodě, ty co jsou používány v kosmetice patří mezi syntetické konzervanty a najdete je v šamponech, hydratačních krémech i v dekorativní kosmetice. Některé mají slabou estrogenní aktivitu, ale u některých vědci objevili, že mají dopady na hladinu hormonů. Naštěstí jejich použití je už v několika zemích zakázáno.

Mezi bězné parabeny patří Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben a Butylparaben. 

Silikony

Existuje mnoho druhů silikonů a pokud nevíte, jak je ve složení hledat, je velice těžké zjistit, zda je váš produkt skutečně obsahuje. Stačí ale opět koukat po koncovce -cone. Tedy např. Dimethicone, jež patří mezi nejčastěji používáné silikony.

Silikony se obecně moc dobře “neslučují” s naší pokožkou nebo vlasy. Nejsou rozpustné ve vodě, takže je velmi těžké je pořádně vymýt. Přesto, že dodají našim vlasům lesk a hebkost, také je prakticky obalí vrstvou, která je “dusí” a zabraňuje pronikání potřebné vlhkosti. To ve finále vede k suchým a křehkým vlasům. Sice vytvoří iluzi na pohled zdravých vlasů, ale vytvářením čím dál tím větší vrstvy způsobují těžké vlasy, které mohou vypadat mastně, unaveně a nakonec jsou zcela bez lesku a hebkosti. Pokud patříte mezi citlivější jedince, silikony mohou způsobit vyrážky, svědění a podráždění vlasových folikul, což může vést až k vypadávání vlasů.

I silikony obsažené v dekorativní kosmetice nepřináší pokožce nic dobrého. Jako na vlasu na ní vytvoří neprodyšnou vrstvu a u jedinců s citlivou pletí se to může projevit pupínky, ucpanými póry a černými tečkami. Proto je důležité se každý den důkladně odlíčit a vyčistit pleť! Také pokud používáte podkladové báze a make-upy obsahující silikony, ujistěte se, že máte před líčením dokonale čistou pleť. Mohly by totiž uzamknout nečistoty do pokožky. 

Mezi poslední nejčastější alergenní ingrediencí je bez pochyby jakákoliv umělá parfemace. To už jsme probrali v tomto článku.

Nezapomínejte ale, že je nejdůležitější, jak jste s konkrétními produkty sami spokojení a jak vyhovují vaším potřebám :)