Pojmy

POJMY, SE KTERÝMI SE MŮŽETE SETKAT NA NAŠEM E-SHOPU 

 

OBECNÉ POJMY

 

CRUELTY-FREE = Kosmetika netestována na zvířatech. Při výrobě produktu nebylo zraněno ani zabito žádné zvíře

 

FAIR-TRADE = Fair-Trade reprezentuje spravedlivý obchod. Je to hnutí, které se snaží ekonomicky pomoci zemím třetího světa. Trvá na spravedlivě stanovených cenách i na dodržování určitých standardů.

 

ORGANICKÁ KOSMETIKA = Organická kosmetika nesmí obsahovat nic, co by nepocházelo přímo z biologického hospodářství. Obsahuje výtažky z ovoce, zeleniny, bylin, rostlin, ale i některé minerální látky. Aby kosmetika mohla být označována za organickou, musí obsahovat nejméně 95% složek organického původu.

 

PŘÍRODNÍ KOSMETIKA = Přírodní kosmetika podléhá přísným podmínkám. Přísady musí pocházet z ekologického zemědělství, nepoužívají se žádné ropné produkty, syntetické konzervanty a barviva. Nesmí obsahovat ani syntetickou parfemaci, živočišné složky a být testována na zvířatech.

 

VEGAN/VEGANSKÝ = Kosmetický produkt neobsahuje žádné zvířecí složky. Je vyroben z rostlinných nebo uměle vyrobených látek.

 

PEČUJÍCÍ KOSMETIKA

 

ALCOHOL-FREE = Produkt bez alkoholu. Alkoholy obecně velmi vysušují pokožku. Ač jsou oblíbenou složkou pro majitele mastné pleti, určitě to s používáním nepřehánějte. I mastná pleť se může nadměrným používáním stát suchou až velmi suchou pokožkou.

 

ANTI-AGING/ANTI-AGEING = Podle definice anti-aging znamená zpoždění, zastavení nebo zpomalení procesu stárnutí. Schopnost našeho těla produkovat nové a nové buňky s věkem klesá až do tzv. buněčné smrti, po které nastává proces stárnutí. Produkty s anti-aging složkami se snaží tento proces zpomalit a co nejvíce oddálit. Často je to péče hydratační, zvyšující elasticitu pleti nebo cílí na zvýšení tvorby kolagenu. Obsahuje látky, které pleť zpevní a mnohdy i vyplní jemné linky.

 

LATEX-FREE = Produkt neobsahující latex. Kosmetika vhodná pro jedince s alergií na latex. Mnozí spotřebitelé nevědí, že kosmetika může obsahovat latex v přírodní formě.

 

EXFOLIANT = Exfoliant je složka odstraňující odumřelé kožní buňky. Nejčastěji obsažena v peelingu i čistících gelech.

 

OIL-FREE = Produkt neobsahující oleje ani jiné mastné složky. Vynecháním těchto látek se snižuje celková mastnota a hutnost produktu. Oil-free produkty tolik neucpávají póry.

  

PARABEN-FREE = Produkt neobsahující parabeny. Parabeny jsou konzervační látky používající se v mnoha odvětvích včetně kosmetického. Jsou sice antibakteriální, čímž prodlužují spotřební dobu výrobku, ale mimo jiné vyvolávají četné alergie. Dále mají účinky, které se podobají chování ženského hormonu estrogenu.

 

SCENT/FRAGRANCE-FREE = Produkt bez parfemace. Podle výzkumů přírodní i syntetické vůně mohou způsobit citlivost pokožky u všech typů pleti. Bývají nejčastějším dráždivým činidlem s následnými negativními kožními reakcemi. Produkty bez parfemace jsou tedy skvělým řešením pokud máte citlivou či jakkoliv náchylnou pleť.

 

SPF = Sun Protection Factor - faktor ochrany proti slunečnímu záření - se označuje číselným údajem, což představuje stupeň ochrany proti UV záření. Udává, jak dlouho se můžete vystavit slunečnímu záření, aniž by byla pokožka poškozena.

 

SULFATE-FREE = Produkt neobsahující sulfáty. Sulfáty jsou obsaženy téměř ve všech šamponech, čistících i sprchových gelech. Jsou nejčastěji označovány jako SLS nebo SLES. Slouží k jedinému důvodu - pomáhají produkt napěnit a tím vytvořit iluzi „skutečného“ umytí. Nicméně jsou to látky, které vysušují a dráždí pokožku. V přírodní kosmetice jsou nahrazeny výtažky z kokosu, obilí či cukru.

 

TALC-FREE = Produkt neobsahující talc. Talc je druh minerálu, který je úzce spjatý s karcinogenním azbestem. Jeho množství v produktech by mělo být díky FDA regulováno již od roku 1973. Nicméně žádný zákon, který by jeho používání zakazoval, zatím neexistuje.

 

UVA = Ultrafialové záření typu UVA působí na člověka celoročně (projde mraky i sklem) a proniká do hlubších vrstev pokožky. Způsobuje předčasné stárnutí pokožky, úbytek kolagenu a pevnosti kůže. Tvoří se díky němu vrásky, pigmentové a stařecké skvrny. UVA záření má vliv na naši DNA v hlubokých vrstvách pokožky a může způsobit rakovinotvorné bujení.

 

UVB = Ultrafialové záření typu UVB také působí celoročně (neprojde sklem) a proniká do svrchních vrstev pokožky. Způsobuje zarudnutí a spálení pokožky. Dále se díky němu tvoří vrásky, skvrny a kůže ztrácí svou elasticitu. UVB také ovlivňuje DNA ale ve svrchních vrstvách pokožky. Snižuje její imunitu a ochrannou bariéru. Může způsobit rakovinotvorné bujení na kůži.

 

DEKORATIVNÍ KOSMETIKA

 

BAKING = Baking (neboli „pečení“, „zapékání“) je kosmetická metoda spojená s konturováním tváře. V podstatě to znamená, že si na určitá místa nanesete vrstvu pudru a necháte několik minut „zapéct“. Poté se přebytečný pudr opráší štětcem. Oblast je pak rozjasněná, rysy obličeje jsou výraznější a make-up déle vydrží.

 

CONTOURING/KONTUROVÁNÍ = Contouring je technika konturování tváře. Cílem je zvýraznit rysy obličeje. Konturuje se pomocí matného bronzeru nebo jiného produktu určeného na contouring. Nanáší se pod lícní kosti, na strany čela, pod ret, na hranu čelisti i nos.

 

DUOCHROME = Produkty s pigmenty, které mění barvy nebo odstín při různém úhlu pohledu nebo při odrazu světla. Dalo by se říct, že je to synonymum pro holo i iridescentní.

 

FLUORESCENTNÍ = Fluorescentní je takový produkt, který při světelném záření odráží světlo.

 

HOLO/HOLOGRAFICKÝ = Ve světě kosmetiky je to v podstatě jiný výraz pro „iridescentní“. Ve skutečnosti by se Vám pohled na produkt měl rozmazat do duhových vzorů. Tuto vlastnost však aby člověk pohledal.

 

IRIDESCENTNÍ = V překladu znamená „měňavý“, „hrající všemi barvami“, „s duhovým efektem“. V současné době tento fenomén zažívá boom. Kosmetické značky vytvářejí produkty (hlavně rozjasňovače, lesky na rty, stíny, atd.), které při odrazu světla a při jiném úhlu pohledu mění své zabarvení.

 

LIP TOPPER = Lip Topper je takový „vytuněný“ lesk na rty. Nabízí se s mnoha rozdílnými finiši od lesklých, metalických po holografické. Mohou být noseny samostatně nebo na rtěnce, které tak dostane zcela nový nádech.

 

TRANSLUCENT = Označení „translucent“ znamená, že je kosmetický přípravek průsvitný, bez zabarvení. Neměl by nic zakrývat, ani přidávat barvu. Translucent pudr slouží hlavně pro kontrolu lesku a poskytuje matný finiš.